Krakowski Ośrodek Doradztwa dla Artystów

Techniki radzenia sobie z tremą - techniki sprzyjające osiąganiu optymalnego stanu koncertowego - trening mentalny wykonawcy

Nasze stany fizyczne i psychiczne wpływają na siebie wzajemnie, dlatego psychologiczne przygotowanie wykonawcy do występu powinno obejmować metody integrujące ciało i umysł. Uwzględniając specyfikę i problemy pojawiające się na poszczególnych etapach przygotowania się do występu oraz trudności w osiągnięciu optymalnego stanu koncertowego, w tym miejscu zostaną omówione wybrane techniki psychologicznego przygotowania wykonawcy do występu publicznego. Na wstępie należy jednak zaznaczyć, że warunkiem skuteczności tych technik jest rzeczywista chęć zmiany i systematyczność ćwiczeń, przebiegających przynajmniej początkowo pod okiem specjalisty.

Rozpoczynamy cykl artykułów, w których pragniemy opisać wybrane techniki osiągania optymalnego stanu koncertowego – ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, wizualizacyjne oraz sprzyjające odpowiedniej organizacji czasu przed występem.

autor: Julia Kalenska-Rodzaj

Wszelkie zamieszczone na tej stronie artykuły mogą być wykorzystane jedynie do własnych potrzeb. Wykorzystanie materiałów i projektów znajdujących się na stronie www.koda.krakow.pl celem przedruku całości lub fragmentów publikacji lub rozpowszechniania w jakiejkolwiek innej formie bez zgody autora tekstów jest zabronione!

Nas wspierają: