Seminarium dla nauczycieli szkół muzycznych i wszystkich, którzy żyją muzyką.

Zawód muzyka wymaga zarówno emocjonalnej wrażliwości, jak i determinacji w dążeniu do zrealizowania swojego marzenia bycia artystą. To droga, która wymaga nie tylko talentu i pracy, ale też umiejętności radzenia sobie z napięciem, stresem i samokrytyką.

Jak zadbać o siebie – nie tylko jako artystę, ale przede wszystkim jako człowieka?

Podczas seminarium przyjrzymy się temu, co pomaga muzykom utrzymać równowagę wewnętrzną, motywację i zdrową relację z samym sobą. Zadbamy o balans ciało–umysł, który pozwala nie tylko osiągać sukcesy, ale też pozostać w zawodzie na długie lata – w zgodzie ze sobą i z pasją.

Potraktuj siebie tak, jak traktujesz swój instrument!

To seminarium jest odpowiedzią na potrzeby, które zaobserwowałyśmy podczas wieloletniej pracy z muzykami – na scenie, w sali ćwiczeń i w codziennym życiu. Podzielimy się najnowszą wiedzą (wykłady, 3h) i skutecznymi metodami pracy (warsztaty, 12h). To wszystko pomoże zadbać o siebie samego jako człowieka, muzyka i nauczyciela.

Nie jesteś sam!

Seminarium stworzy także przestrzeń do nawiązywania kontaktów zawodowych i otwartego dialogu o potrzebach psychologicznych muzyków.

Planowane obszary wsparcia dla muzyków:

✅ WYZWANIA EDUKACJI - Iwona Chudzikiewicz, pedagog-terapeuta, metodysta

✅ TRENING MENTALNY - Julia Kaleńska-Rodzaj, psycholog dla muzyków

✅ TECHNIKI PRACY Z CIAŁEM - Julia Laskowska, trener oddechu i pracy z ciałem

Szczegóły organizacyjne

Grupa docelowa: Nauczyciele, rodzice, studenci i starsi uczniowie, psychologowie pracujący w szkołach artystycznych

Miejsce: warsztaty prowadzone są online poprzez platformę ZOOM. Po zarezerwowaniu miejsca i opłaceniu udziału każdy uczestnik otrzymuje mail z materiałami i rachunkiem potwierdzającym wpłatę. Na tydzień przed edycją kursu uczestnicy otrzymują zaproszenie z linkiem do spotkania na ZOOM.

Materiały: prowadzące udostępnią

  • artykuły naukowe i opracowania dotyczące poruszanego tematu;
  • karty i nagrania ćwiczeń do wykorzystania na zajęciach i do samodzielnego ćwiczenia w domu;
  • nagrania prezentacji do obejrzenia online na Zoom 7 dni po spotkaniu bez możliwości ściągnięcia pliku. Szanując prywatność opinii uczestników - nie nagrywamy warsztatów.

Formalności: certyfikat uczestnictwa w seminarium (12 godz. dydaktycznych) z programem i podpisem Organizatora. Podstawą do uzyskania certyfikatu ze wskazaną liczbą godzin jest czas obecności rejestrowany w dzienniku aktywności programu ZOOM.

Opłaty i zapisy:

  • zgłoszenie indywidualne - 500 zł.
  • zgłoszenie indywidualne ze zniżką studencką - 450 zł od osoby
  • zgłoszenie 2-4 osoby - 400zł od osoby
  • zgłoszenie 5 -10 osób - 350zł od osoby
  • zgłoszenie większej grupy (>10) - do negocjacji

Zachęcamy do skorzystania z dofinansowania kształcenia nauczycieli w swojej szkole - możemy wystawić rachunek instytucji, jeśli uzyskają Państwo zgodę Szkoły.


Ramowy program seminarium (szczegóły w Programie TUNE IN)


Dzień 1 - 16.10.2026 (piątek)

9:45-10:00 powitanie uczestników

Iwona Chudzikiewicz

10:00-11:00 wykład - Kuźnia talentów czy przestrzeń rozwoju? Edukacja włączająca jako wyzwanie dla tradycyjnego modelu szkoły muzycznej.

11.15 - 13.30 warsztaty - Opinie i orzeczenia w szkole muzycznej, jak w praktyce realizować zalecenia wobec ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi?


Dzień 2 - 17.10.2026 (sobota)

Julia Kaleńska-Rodzaj

10:00-11:00 wykład – Metody treningu mentalnego. Jak przygotować plan (samo)pomocy w obliczu nadchodzącego występu?

11:15-13:30 warsztaty - Wyobraź sobie… Jak skutecznie wykorzystać wizualizację podczas przygotowania ucznia do konkursu.

13:30-14:30 przerwa

Julia Laskowska

14:30-15:30 wykład - Przepona oddechowa i mięśnie core jako psychofizyczna strojnica aparatu wykonawczego wokalisty i instrumentalisty.

15:45-18:00 warsztaty – Rusz przeponę i mięśnie core – śpiewaj i graj swobodniej!


🍂 Serdecznie zapraszamy!

Jak wyglądały poprzednie edycje?

Edycja 1, 2023, prowadzące: Jane Ginsborg, Julia Kaleńska-Rodzaj, Maria Chełkowska-Zacharewicz

Opinie uczestników:

„Wrażenia pozytywne, dużo przydatnej wiedzy. Dobra organizacja i kontakt. Ćwiczenia, które przeżyłem, będę wdrażać podczas lekcji”.

„Bardzo mi się podobały zajęcia. Miła atmosfera i profesjonalna organizacja. Poruszane były bardzo ważne tematy dla muzyków. Oceniam bardzo wysoko jakość szkolenia”.

„Bardzo cenne było to, że można było dzielić się swoim doświadczeniem, że zachodziła interakcja. To, że były przerwy co jakiś czas, bardzo miła atmosfera, dużo konkretnej wiedzy, którą można wykorzystać w praktyce”.


Edycja 2, 2025, prowadzące: Julia Kaleńska-Rodzaj, Iwona Chudzikiewicz, Julia Laskowska, Maria Chełkowska-Zacharewicz

Opinie uczestników:

„Zajęcia były dla mnie bardzo ciekawe i wartościowe, prowadzone w sposób bardzo interesujący - w miłej i życzliwej atmosferze. Czekam już na następne za rok. Serdecznie Gratuluję wszystkim prowadzącym zajęcia oraz organizatorom za sprawną i rzetelną realizację wszystkich zaplanowanych punktów programu seminarium”.

„Biorę wiele cennych informacji. Bardzo przydatne były wszelakie ćwiczenia z oddechem. Inspirujące były wszystkie rozmowy w pokojach podczas warsztatów. W ogóle bardzo fajnym pomysłem było umożliwić rozmowy z różnymi osobami z różnych zakątków Polski. Wymiana doświadczeń i spostrzeżeń wiele wnosi i pozwala czasem spojrzeć na problem z innej perspektywy. Dziękuję za dużą dawkę informacji na temat możliwości jakie posiada nauczyciel, by reagować na niepokojące zachowania uczniów. Dowiedziałam się jak się zachować i jakie kroki podjąć, jeśli pojawią się podejrzenia o przemoc lub poważne zaburzenia psychiczne u uczniów”.

„Dostałam sporo wiedzy jak funkcjonować jako muzyk, jak współpracować z krytyką i jak stawiać swoje granice. Tak jako nauczyciel mogłam poznać kilka ciekawych metod w komunikacji na linii nauczyciel - uczeń – rodzic”.

„Szczególnie podobały mi się warsztaty i praca w grupach, jak również możliwość pisania na gorąco na czacie. Przydałyby się trochę dłuższe przerwy, by móc pozbierać myśli i nadal uważnie pracować podczas kolejnych wykładów. Seminarium będę polecać, gdyż jest skierowane do muzyków i czuję się zrozumiana w tym, z czym na co dzień się stykam”.